Siz de hikâyenizi paylaşın…

Onlar YenidenBiz’in ilk adaylarından, destekçilerinden. Sizler için yazdılar çünkü biliyorlar ki sizler de kariyerinize devam etmekle ilgili benzer şeyler hissediyor, deneyimliyor ve bir çıkış noktası arıyorsunuz. Hikâyelerini sizlere umut ve yol gösterici olabilmek için yazdılar.

NURSEL AKTAŞ

Uzun yıllar boyunca insan kaynakları alanında farklı sektörlerde yönetici pozisyonlarında çalıştıktan sonra bir kadın olarak karşılaştığım çeşitli cam tavanlar nedeniyle içine girdiğim tükenmişlik sendromu nedeniyle iş hayatıma ani bir kararla son vermiştim.

Uzun yıllar boyunca insan kaynakları alanında farklı sektörlerde yönetici pozisyonlarında çalıştıktan sonra bir kadın olarak karşılaştığım çeşitli cam tavanlar nedeniyle içine girdiğim tükenmişlik sendromu nedeniyle iş hayatıma ani bir kararla son vermiştim.  Yeniden bir başlangıç için, yeniden ben olmak için kronometreyi sıfırlamam lazımdı.

Bol bol gezdim, tarzım dışında kitaplar okudum, kendime yeni yetenekler katacak çalışmalar yaptım ve kökten bir değişiklikle gerek çalışma şekilleri gerek yapısıyla tamamen farklı olan gayrimenkul sektörüne RE/MAX’e girme kararı aldım.  Artık cam tavanları kendimin dışında hiç kimsenin oluşturamayacağı ve özellikle özgürleşmek, kendini gerçekleştirmek isteyen birçok girişimciyle birlikte çok keyifli ve uzun bir yolculuktayım… Başa dönmek ve yeniden başlama kararı almak gerçekten zor bir karar ancak hayatta hepimizin kendisine bir iyilik borcu vardır ve bu borcumuzu zamanı geldiğinde kendimize ödememiz gerekir! Ben bu borcu kendime ödediğimde her şey hemen toz pembe olmadı, yeni zorluklar vardı… Zaten hayatın her zaman toz pembe olma olasılığı var mıydı?

Bazen benim yaşadığım gibi cam tavanlar, bazen mobbing… Sebebi her ne olursa olsun yeniden başlamak, daha iyisine ulaşmak için bunu bir fırsat olarak görmek ve Yeniden Biz olmak için “YenidenBiz” in ilham veren ekibinin desteğini yanınızda hissedin…

AYŞEGÜL ÜRKMEZ

20 yılı aşkın bir süre finans alanında çalıştıktan sonra belki de emeklilik vakti gelmiştir duygularıyla iş hayatına ara vermiştim.
Sevgili YenidenBiz Ekibi,

20 yılı aşkın bir süre finans alanında çalıştıktan sonra belki de emeklilik vakti gelmiştir duygularıyla iş hayatına ara vermiştim. 1.5 yıl kadar bir süre geçtikten sonra ise yine mesleki alanda kendimi geliştirme ve profesyonel hayata devam etmek istediğimi fark ettim. Bu dönemde tanıştığım YenidenBiz’in eğitimli ve deneyimli kadınların iş hayatına katılmaları için göstermiş oldukları çaba ve projelerini sadece bir aday olarak değil bir birey olarak da çok takdir ettim. Başvurumdan kısa bir süre sonra YenidenBiz’in alanında çok yetkin İnsan Kaynakları ekibi ile yapmış olduğum görüşmem benim için yol gösterici ve cesaretlendirici bir başlangıç oldu. Aday portföyüne alındıktan kısa bir süre sonra ise geçmiş kariyerime uygun bir iş fırsatı için teklif geldiğinde çok sevindim. Başvurumu yaptım ve işe alındım. YenidenBiz ekibinin tüm emeğine ve  katkılarına gönülden teşekkür ediyorum.

Sevgilerimle,

Ayşegül Ürkmez

SELCAN BABUR

Merhaba, ben Selcan,  yeniden ben olmayı başarmış, yeniden biz olabilmek için hala çabalayan bir ex-beyazyakalıyım. Işık arayanlara, umutlara ilham olması için işte benim hikayem.

12 yıllık çalışma hayatım boyunca Türkiye’nin önde gelen perakende, lojistik ve sigorta firmalarında Proje yönetimi, Müşteri sadakat programları, Ürün ve Süreç geliştirme, Satış ve Kampanya yönetimi gibi konularda iş geliştirme yöneticisi olarak çalıştım. Son 2 yıldır eşimle birlikte ısıtma sektöründe faaliyet gösteren M-Technic firmasının kurucu ortaklarındanım, şirketin pazarlama faaliyetlerini yürütüyorum. Aynı zamanda Coorbiz firmasında İş Geliştirme Yöneticisi olarak freelance çalışıyorum. Bunun yanısıra start-up yönetimi, koçluk, danışmanlık, web servis ve içerik yönetimi alanlarında projelerde yer alıyorum. Kurumsal çalışma hayatında da birçok farklı projede yer alıyordum ama hiçbir zaman 4 farklı kartvizitim ve 7 mail adresim olmamıştı.

 

Peki neydi bu kırılma anı?

 

2018 yılında her beyaz yakalının hayatının bir döneminde yaşadığını gördüğüm mobbing ile karşılaştım ve işten ayrıldım. Yaşadıklarımı hazmetmem uzun zaman alsa da, bu dönem bana çok şey kattı. Yürümeyi yeni öğrenmiş bir çocuk gibi her alanda kendimi geliştirmeye adadım, yeni hobiler, yeni deneyimler, yeni insanlar, yeni bir işletme ve YenidenBiz. İşte YenidenBiz’le o dönemde tanıştım ve farkettim ki işten ayrılmış ne ilk insanım ne de son olacağım. Birçok ilham veren etkinliğe katıldım ve hepsi bana yeni ufuklar, yeni kapılar açıyordu.

İnanmanın başarmanın yarısı olmadığını öğrendim, “Sadece isteyenlerin başarabileceği” bir girişimcilik yolculuğuna başlamak için adım attım. Birçok farklı alanda kendimi geliştirdim, bu işten para kazanılır mı diye düşünülen iş alanlarına yöneldim. Bazıları sadece bana tecrübe katmış olsa da şu an olduğum beni seviyorum.

 

Neler mi yaptım?

 

Koçluk ve danışmanlıkla başlamak istedim, beyaz yakalı çalışanların sorunlarını biliyordum, benim de sorunlarım olmuştu ve o dönemde bana destek olabilecek bir profesyonel bulamamıştım. Bu kişi neden ben olamazdım? Kendimi geliştirmeye adadım, YenidenBiz ailesinin de sunduğu online ve yüzyüze birçok eğitim, seminer ve workshopa katıldım, yeni insanlar tanıdım. Bir web sitesi yapmak istedim, 10 yıllık kurumsal hayatın verdikleriyle ben de işimi kurumsal yapmalıydım değil mi? Tam biriyle anlaşacakken neden kendim yapmıyorum dedim. Önceden sadece excelde formül yazabilirken, şu an web sitesi, SEO danışmanlığı, ödeme altyapısı, e-ticaret API entegrasyonu, sosyal medya içerikleri, video montajı ve hatta mobil uygulamaya kadar dijital alanda kendimi çok fazla geliştirdim. Hepsinin çıkış noktası “ona para verene kadar kendim öğrenirim” oldu, şu an ise “ona anlatana kadar kendim yaparım” diyerek yine bildiğim her şeyi kendim yapmaya çalışıyorum.

 

Böyle bir dönemde düğün hazırlıkları da başlamıştı, evleniyordum. Katıldığım etkinliklerdeki tüm motivasyonumla eşimi destekleyerek ısıtma sektöründe işletme kurmak üzere onu cesaretlendirdim. Ve sonunda kendi işimizi kurduk. Tabii ki bununla yetinmeyerek bu işi nasıl geliştirebiliriz diye hergün yeni bir kapıyı zorlamaya devam ediyorum, e-ticaret, ihracat, teknik servis gibi birçok farklı alanda çapraz satış imkanları yarattım. Coorbiz’le tanışmam da bu şekilde oldu, ben kendi ürünlerimizi satacak profesyonel satış ekibi ararken, görüşmemiz sonucu karşılıklı fayda sağlayabileceğimiz esnek çalışma modeli ile işe başladım. Bunun yanısıra YenidenBiz kariyer portalı üzerinden de iş ilanı yayınlayarak 6 YenidenBiz üyesinin de yeni bir kapıdan girmesine vesile olmaktan çok mutluyum.

 

Bugün görüyorum ki yaşadığım belirsizlikler hiçbir zaman yok olmayacak, “inanmak” beni sadece yarı yolda bırakıyor ama istersem yapabileceklerimin sınırı yok.

 

İsteklerinize ilham olması dileklerimle,

 

Selcan Babur

 

AYÇA ERGÜN

Merhaba, 20 yıl süresince, gıda sektöründe dünya lideri uluslararası bir şirkette aralıksız olarak çalıştım. Satış, finans, tedarik zinciri fonksiyonlarında çeşitli görevlerde bulundum.
Daha sonra şirketimle yollarımızı ayırdık ve ben hiç hayal etmediğim ama içten içe çok ihtiyaç duyduğum “kariyer arası” diye adlandırdığım döneme başladım.

Müthiş bir şeydi; kendimi yenilemek, daha çok insan tanımak için zaman tamamen benimdi. Uzun bir tatilin ardından derhal hem hobi hem de uzmanlaşabileceğim hayalimdeki kurslara gittim. Emeklilikte veya hayatımın bir parçası olabilecek deneyimler kazandım. Tam bu sırada bir arkadaşım sayesinde, kendisinin de üyesi olduğu YenidenBiz’i tanıdım. Derneğin fikri zaten çok ilgi çekiciydi ve benim durumumda olan yepyeni insanlarla tanışmak için harika bir fırsattı. Duyduğum ilk buluşmalarına hemen katıldım; TEV buluşmasıydı, TEV genel müdürünün ağzından TEV’i tanımak ilk STK buluşmam oldu. Derhal TEV’de gönüllü çalışma girişiminde bulundum. TEV’de gönüllü çalışmaya doymadım ve YenidenBiz’de de gönüllü çalışmaya başladım. Artık gönüllü çalışmalar, kurslar, YenidenBiz etkinlikleri, tam zamanlı çalışıyordum sanki. Gerçekten her birinin keyfini, verdiği hazzı anlatmakla bitiremem. Üstelik YenidenBiz buluşmalarında hiçbir yerde bulamayacağınız bir birliktelik vardı. Buluşmalarda her kademeden her sektörden farklı kişilerle bir araya geliyor, bilgi ve tecrübelerimizi paylaşıyorduk. Herkesin buluştuğu tek ortak nokta çalışmıyor olmak ve KADIN olmaktı! Menfaat çatışması olmayan bir yerde ast, üst paylaşımlarıyla bir yandan eğitilip bir yandan diyaloglarla kendi yolumuzu buluyorduk. Bu sürecimin kariyer arası değil aslında “değişim süreci” olduğunu algıladım.
Çok doğruydu. Bunu iş hayatıma başlayınca daha iyi anladım.

14 ay aradan sonra yeniden çalışmaya başladım. Hem de hiç hayal etmediğim hiç deneyimlemediğim bir sektörde. YenidenBiz buluşmaları, gönüllü çalışmalarım, bana her sektörde çalışmayı deneyimleme cesareti verdi. 20 yıl aynı şirkette çalışmış biri olarak farklılığı ve cesareti YenidenBiz ile yakaladığımı söyleyebilirim. Kader bazen sizin için ihtiyacınız olanı ayaklarınızın altına seriyor.
İş hayatında hepimiz kadınların yarattığı farkı, kaliteyi biliyoruz. Üstelik YenidenBiz adayları, geçmiş tecrübeleriyle hem kendileri hem de gelecek nesiller için en verimli çağlarındalar,.
ABD merkezli bir araştırma şirketi olan MSCI’nIn son çalışmasına göre, yönetimlerinde daha fazla kadın olan şirketler, diğerlerine göre yatırımcılarına daha fazla kazandırıyor. Yönetim kurullarında kadın egemenliğinin olduğu şirketler diğerlerine göre borsalarda yüzde 36 daha iyi bir performans gösteriyor.

YenidenBiz’in Türkiye’de büyümesi, her alanda ülkenin kalkınmasına kalıcı destek olacaktır.

Aday, destekçi, gönüllü, nasıl isterseniz YenidenBiz ailesine katılın!

EYLEM YALIN

İş hayatının dayanılmaz cazibesi. Çalışmak, üretmek ve mücadele etmek üzerine kurulmuş bir yaşam biçimi. Şık takımlar, topuklu ayakkabılar, her daim yapılı saçlar ve makyaj… Şirket arabası, şirket telefonu, laptop, sağlık sigortası ve dahası…

Bir gün, bir şekilde bunlar sona erdiğinde, jeanler, spor ayakkabılar, hızlıca şöyle bir toplanmış saçlar, az veya hiç olmayan makyaj ile sade bir kadın… Şirketin sunduklarından yoksun ama özgürlüğün ve nice zamandır kaçırdıklarının tadını çıkarmakta…
Bir süre sonra içinde kıpırtılar başlıyor tabii ki. Ne de olsa alışmış çalışmaya. Bu kadar özgürlük yeter, üretmeye dönme zamanı geldi. Geldi de, en son nerede kalmıştık? Nereden başlamalı?

Tanıdık geliyor mu bütün bunlar?

Ben tam da böyle bir noktada, ne yapmak istemediğimi çok net bildiğim ve yapmak istediğimi hayata geçirmek için desteğe ihtiyaç duyduğum bir dönemde “YenidenBiz” ile karşılaştım.

Yola çıkış amaçları, yaklaşımları, planları ile bana ilham verdiler.

Klasik 9:00-18:00, pazartesi-cuma rutininin dışındaki alternatif çalışma modellerinden bahseden bu ekip, işe dönüş yolculuğunda istediğim tarzda bir desteği sunmaya hazır donanımları ile beni müthiş heyecanlandırdı.
Ve ben de üzerime düşeni, gönlümden geçeni, iç rahatlığıyla yaptım.

Hem kendime hem de sevdiklerime zaman ayırabilmemi sağlayan hayalimdeki işe koyuldum. Günler yine yoğun, ama keyifli ve üretken geçiyor…

BERRA BİRİCİK

İş hayatına ara verme kararını almak ve sonrasında geri dönmek kolay görünse de aslında oldukça güç. Ben de 15 yıllık yoğun çalışma hayatıma kısa bir süre ara verdiğimde, ailemdeki sağlık problemleri sebebiyle yaklaşık 4 yıl geri dönemedim.

15 yıl finans alanında çok iyi firmalarda, önemli pozisyonlarda severek çalışmış olsam da, iş dünyasında tekrar rol almaya karar verdiğimde klasik tam zamanlı çalışma yerine artık farklı bir iş modeliyle daha mutlu olacağımı anladım.

YenidenBiz’in desteğiyle karşıma çıkan bir iş fırsatıyla da aradığımı buldum. Hem kendime vakit ayırabileceğim hem de iş dünyasında tekrar aktif olabileceğim dönemsel çalışma modeli bana çok daha uygundu. Proje bazlı çalışarak tecrübemi ve bilgimi daha iyi kullandığımı ve başarılı sonuçlar çıkardığımı gördüm. Geçmiş kariyerim finans ve muhasebe olsa da danışmanlık yaptığım firmalara ayrıca satın alma, software implementasyonu, iş güvenliği ve sağlığı konularında da tecrübelerimi aktarıyorum. Böylece firmalar daha kısa sürede, daha az maliyetle bu konularda çözüme ulaşıyorlar. Yenideniz’de tanıştığım pek çok kadının ara verdikten sonra dönemsel projelerle tekrar iş hayatına dönmek istediklerini gördüm. Türkiye’de yeni yeni kabul gören, YenidenBiz’in işe dönüş yolunda desteklediği proje bazlı çalışma şeklinin ben de arkasında duruyorum.

DEFNE ONGUN MÜMİNOĞLU

Turizm okuyup, altı sene bu konuda keyifle çalıştıktan sonra, pazarlama danışmanlığı ve halkla ilişkiler konusuna kayıp, yine orada da altı sene bayıla bayıla çalışan bir kişiyken, minik bir bebeğim oldu.

İşe dönmeme gibi bir düşünce bana son derece uzak iken, evden işe uçma zamanı geldiğinde uçamadım, sendeledim. Ara çözümler bulmaya çalıştım. Yarı zamanlı çalışayım, çalıştığım kadar maaş alayım, başka bir pozisyona geçeyim.

Her ne kadar istese de, o zamanki patronum bana daha az maaş vermeye kıyamadı. Başka bir pozisyon uygun göremedi. Kısaca kafasında farklı bir konumlama yapamadı. Beni ayrılmamam yönünde ikna etmeye çalıştı. Onu da ben yapamadım. Bebeğime kim bakacaktı?

Sonunda iş hayatına gözyaşları içerisinde ara verdim. Fakat sonra ne oldu?

Bebeğimle bir sene baş başa, doya doya geçirdikten sonra, bu birliktelik bana yetmemeye başladı. Bir wellness şirketiyle çalışmaya başladım. Kendi işim gibi bir iş sistemiydi. Beni tekrar sosyal yaşama soktu. Yepyeni insanlarla tanıştım.  Fakat bir süre sonra sistemin bana uymadığını fark ettim. İki sene sonunda konudan uzaklaştım.

Bu esnada her zaman yazı yazmaktan hoşlanan bir kişi olarak, bir blog kurmaya karar verdim. Bir gece hem ismini, hem içeriğini belirlediğim 0 km.Bızdıklar’ı (www.sifirkilometrebizdiklar.com) kurdum.

Bir süre sonra, bir anne-çocuk dergisinden köşe yazarlığı teklifi geldi. Ardından bir başka anne-çocuk dergisi bunu takip etti. Derken mezun olduğum okulun dergisi “Bizim için de yaz,” dedi.

Bu arada kitabevlerinde ücretsiz okuma saatleri düzenliyor, çocuklar için çeşitli mekânlarda eğitici etkinlikler planlıyordum.

Bir süre sonra Edukids firması “Hikâyeli yapboz yapmak istiyoruz. Birlikte yapalım mı?” dedi. Hikâye kitapçığı ve altı parçadan oluşan hikâyeli yapbozu birlikte yaptık. İnanılmaz keyifli bir çalışmaydı.

Bunun ardından tek bir kitap projesiyle gittiğim Artemis Çocuk Yayınevi, benden altı kitaplık bir seri istedi. Ve işte Burcu ve Berk ile Serisi doğmuş oldu. Şu anda sayıları on ikiyi bulmuş olan bu kitaplar sayesinde pek çok etkinliğe
katılıyor, yerli ve yabancı fuarlarda yer alıyor, yurtdışında kitaplarımın kütüphanelere yerleşimine tanık oluyorum. Üstelik etkinlik için gittiğim okullarda birbirinden kıymetli öğretmenlerle tanışıyor, çocukların o yaratıcı dünyasına dâhil oluyorum. ”

Bu bana ne öğretti?

Bir insanın her koşulda üretebileceğini öğretti.

Bazen insanın aklında olmayanı denemesi ve tekrar denemesinin kendisinin bile beklemediği keşiflerle sonuçlanabileceğini öğretti.

Eğitimli, iyi bir şeyler yapmak isteyen, kendine ve başkalarına faydalı olmak isteyen her bireyin mutlaka yapacak bir şey bulabileceğini öğretti.

Çocuk büyütmek hiç de kolay değil. Çok özveri gerektiriyor. Ama bunu çocuklar istemiyor. Biz karar veriyoruz. İşte o yüzden, biz kadınların kendilerini mutlu edecek, doyuma ulaşacakları başka bir şeyler de yapmaları gerekiyor.

Hayat sürprizlerle dolu. Bakalım bir sonraki adım sizleri nereye götürecek…

GÜLSÜM AKŞİT

Kısa anlatımla: Ben Gülsüm Akşit , Pazarlama Bülbülü, marketing kariyerli, 2 çocuklu, şimdilerde Penguen’ci….

Uluslararası İlişkiler Bölümü’nde öğrencilik yıllarında başlayan iş serüvenimde yolumu pazarlama üzerinde kurgulayıp farklı sektördeki firmalarda 20 yılı aşkın süre çalıştım.

Uluslararası İlişkiler Bölümü  öğrencilik yıllarında başlayan iş serüveninde  yolunu pazarlama uzerinden kurgulayıp farklı sektor ve firmalarda 20 yılı aşkın deneyim, birikim, öğrenim.

ETİ’de Ürün Müdürlüğü  sırasında evlilik; Hürriyet Gazetesi Pazarlama Müdürlüğü zamanında  kızımı kucağıma almam ve iş hayatıyla paralel büyütmeye çalışmam…Sony’de Stratejik Pazarlama Müdürlüğü sırasında “veli” olmanın da gururunu yaşamam…Sonrasında STAR TV ile medyanın televizyon tarafı ve ardından proje bazlı çalışmalar derken 8 yıl aradan sonra bana “anne” seslenişinin ikincil hazzı…Hem de doğuma 2 gün kala bile uluslararası bir tıp kongresinin koordinasyonunu yaparak…

İkinci çocukla beraber ne olduysa (belki de yaştandır bilemedim) “vicdan” ağır bastı ve bir dönemi evde geçirdim. 7/24 calışma temposuna alışık bir metabolizma ile “ev”de olup “boş” duramamak arasında mini projeler alıp,  blogum Pazarlama Bülbülü’nün çalışmalarına da başladım. Aynı dönemlerde, Hürriyet İK’da “danışmanlık şirketleri ve firmalar ara veren annelerden kaçıyorlar” haberini okuyunca “algı”daki vehametin bilincine vardım. Süper Anne sendromu gibi gerçek ama bir o kadar da yapay…

Bir kadının tüm sosyal rollerin üstesinden geleceği inancım ve “eğitimli beyin”lerin sadece evde olmalarına karşı inadımla yumuşak geçiş ile haftanın 3 günü  Simit Sarayı Genel Müdürlüğü’nde Pazarlama Danışmanı olarak yeniden kurumsal hayata geri döndüm.

Eş zamanlı Yenidenbiz’i tanıyınca Hürriyet İK’daki haber gözlerimde, yapmak istediklerim fikrimde, pozitif ayrımcılığım aklımda canlandı. Bu ekipte bir şekilde tuzum olsun, farklı nice deneyim ve birikimler ile yalnız olmadığımı hissedip ruhum doysun diye soluğu toplantılarda almaya başladım. “Networking” deyip geçmemek gerektiğini, birikimlerin ve duruşun önemini, çalışkanlığın ve özgün düşünmenin farkını, içimizdeki “girişimci ruhu” beslemenin gerekliliğini, “anne” olarak başarıların daha coşkun kutlandığını ve hepsinden ötesi “cesaret”in derin gücünü öğrendim, içselleştirmeye yöneldim.

Şimdilerde Penguen Dergisi’nin ve bağlı bulunduğu GETTO Basın’ın Genel Müdürlüğü’nü yürütüyorum. Bu yolda, Yenidenbiz’de tanıştığım Berra beni destekliyor, Ece blogumu boş bırakmayayım diye elimden tutuyor, Göknil sosyal rol bunalımlarımda her konuda çözüm arkadaşım oldu bile

Yenidenbiz’ce, Yenidenbiz’i çok seviyor, Yenidenbiz’de hep olmak istiyor, Yenidenbiz’den çooook başarı hikayesi çıkaracağımıza inanıyorum.

Eğer “anne”leri istemeyen şirket ve markalar hala varsa da onlara tek bir sözüm var: Biz X kuşağı temsilcileri ve Y ve Z kuşağı anneleri olarak evde 3 kuşağı idare edebiliyoruz. Sizler iş hayatında bu kadar bocalarken işe bu kadınların eli değse neler değişir, düşündünüz mü?